Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak vybírat snowboard

Díky obrovskému rozvoji snowboardingu v posledních letech dnes můžete snowboardovou výbavu koupit téměř na každém rohu – v supermarketu, bazaru, lyžařské prodejně… Ale vybrat správný snowboard není až tak jednoduché. Často se nám stává, že se zákazník nechá zlákat nízkou cenou prkna i s vázáním a až při nákupu snowboardových bot v naší prodejně zjistí, že délka prkna sice odpovídá jeho postavě, ale dvanáctky boty se do malého dětského vázání prostě nevejdou; o tvrdosti a dalších základních vlastnostech snowboardu ani nemluvě… Abyste se na kopci cítili jako doma a ježdění si pořádně užili, chceme Vám poradit, na co byste měli při výběru nového prkna myslet.
Je třeba, aby snowboard splňoval základní vlastnosti jako např: správné rozkládání váhy jezdce do celé délky efektivní hrany (délka hrany, po které jedete v oblouku), aby ani na tvrdém sněhu jízda na hraně pro Vás nebyla žádným problémem. Některá prkna na kopci často tvz. ustřelují, nezařezávají se do sněhu rovnoměrně tak, jak by měla, nedaří se na nich řezat oblouky. Správně vyrobený snowboard je totiž v místě pod vázáním nejtvrdší a směrem doprostřed a ke špičce a patě se rovnoměrně změkčuje. To je základní podmínka, abyste i na tvrdém sněhu zatočili lehce a bez pádů. Levná prkna bývají v celé své délce stejně tvrdá nebo jsou naopak nejtvrdší jen v prostředku a pak se změkčují směrem ke špičce a patě. Taková prkna do supermarketů nepochybně patří, ale spíše do regálů k žehličkám a prknům žehlicím. Příliš nevěřte ani starším prknům z bazaru, nikde nevíte, co mají za sebou, jestli nemají poškozené jádro a jestli Vás na kopci nezradí…
Pro výběr je dost důležité, jestli si chcete užívat jízdu ve volném terénu, na sjezdovce nebo spíš řádit ve snowparku, anebo třeba od všeho trochu. Pro každý styl jsou určená jiná prkna, vybírat můžete mezi freestyle, freeride, alpine a univerzálním allmountainem. Správný výběr závisí na 6-ti základních aspektech: výšce jezdce, váze jezdce, velikosti nohy, co chce na snowboardu dělat, kde bude jezdit a také na ceně, kterou chce investovat. Pokud chcete, abyste si snowboardovou výbavu vybrali dobře, nechte si při výběru poradit ve specializované snowboardové prodejně.

Jak vybírat SNB vázání

Vybrat správně vázání vypadá na první pohled docela jednoduše. Stejně tak je zažitá myšlenka, že na kvalitě vázání moc nezáleží. Není tomu tak! Vázání Vám může úplně změnit jízdní vlastnosti prkna, a to vůbec nemluvím o peripetiích při zapínání ráčen u laciných vázání při nízkých teplotách. Když se však povzneseme nad kvalitu levných vázání, nefunkčních a často praskajících ráčen, povolujících se šroubů, kdy dochází k protáčení vázání, špatných výlisků a vyčnívajících šroubů, o které se rozedírají boty, tak nejpodstatnější vlastností vázání je jeho pevnost v krutu. Freestylové vázání nesmí být moc pevné, aby umožňovalo trochu volnosti při protahování triků, naopak freeridové vázání klade velké nároky na správnou tuhost v baseplatu (spodní části vázání), kdy měkké vázání snižuje ovladatelnost snowboardu. Vázání se při jízdě „kroutí“, tím prkno pomalu reaguje na Váš pohyb. Důležitou vlastností je tuhost paty vázání, kde je zapotřebí vysoká tuhost při jízdě v backside oblouku, a zároveň musí být pata měkká do krutu při skocích. Dále se zaměřte na materiály tlumící nárazy a na pedál pod špičkou zrychlující reakci do frontsideo blouku. Nezapomeňte, že při výběru vázání je důležité vybírat nejen podle toho, co chcete na snowboardu dělat, ale i podle tvaru bot a typu snowboardu.

Jak vybírat SNB boty

Jo, to je ježdění, když Vám nemrznou palce, nepromokají Vám boty, nikde Vás bota netlačí, nebo se Vám naopak nehýbe pata o 2 centimetry. Vybrat správně botu na snowboard není dvakrát jednoduché. Na začátku je potřeba vědět, jakým style budete jezdit a hlavně kolik chcete do bot investovat. Začnu tím druhým, dobré snowboardové boty pořídíte od 4 tisíc korun. Neočekávejte zázraky od bot za 2 tisíce. Za to koupíte standardní tenisky, nikoliv dobré snowboardové boty. Nejdůležitější je ale vyzkoušet několik typů bot, abyste vybrali opravdu takové, které Vám budou sedět nejlépe.
Rozdělení a vlastnosti bot:
Měkké boty dělíme do dvou základních skupin. Freestylové a freeridové. Freestylové boty jsou převážně měkčí, nižší a lehčí než freeridové, protože u nich vyžadujeme větší ohyb v kotníku při protahování triků, zatímco u freeridových vyžadujeme rychlejší odezvu snowboardu při jakémkoliv pohybu chodidla i nohy. Tvrdost bot se udává do dvou směrů. Do strany a předozadní tvrdost. U kvalitních bot se udávají obě tvrdosti. Důležitý je i materiál vnější boty (odolnost proti poškození a nepromokavost), ale i u vnitřní vyndavací vložky (komfort). V dnešní době se hodně používají vypékací vložky, které si na prodejně při koupi boty necháte prohřát ve speciální troubě, pak je nazujete, zavážete a vložka se Vám vytvaruje podle tvaru nohy. Tyto vložky jsou vhodné i pro svoji nízkou váhu. Dalšími důležitými prvky boty jsou kvalitní vnitřní stahování (hlavně přes kotník), odpružení pod patou, tuhá nekroutící se podrážka… Poslední dobou se rozmáhá hlavně u dámských bot tzv. BOA systém. To je systém utahování bot pomocí otočného kolečka, kde místo tkaniček používáte ocelová lanka. Botu tím můžete rovnoměrně utáhnout, bez použití velké síly. Jednou z nejdůležitějších vlastností boty je nízká hmotnost, ne však na úkor kvality materiálů a jiných vlastností, jak tomu bývá u levných bot.

Typy snowboardů

Freestyle snowboardy (FS)

Jsou určeny především pro skoky, jízdu ve snowparcích, rampách a na zábradlí. Mají kratší zakulacenou špičku i patku a někdy jsou od středu symetrické pro snadnější jízdu ve switch stance (obráceně). Správná délka freestylového prkna by měla být po bradu jezdce, u jibových prken může být i kratší. Freestylové snowboardy bývají většinou měkčí a točivější.

Freeride snowboardy (FR)

Používají se na jízdu po sjezdovce a hlavně na jízdu hlubokým sněhem mimo sjezdovku, jízdu lesem a sjíždění hor. Snowboardy mají na první pohled stejný tvar jako freestylové. Jeden z hlavních rozdílů je ve tvaru a délce špičky, která je delší a vyšší. Je to proto, aby prkno mělo vyšší vztlak, kterého je zapotřebí při jízdě v hlubokém sněhu, aby Vám špička nezajížděla pod sníh. Z tohoto důvodu je také většinou posunutý střed snowboardu, rádius i inserty směrem k patě snowboardu. Patka je kratší a nižší, protože se při freeride nejezdí tolik ve switch stance. Celkově freeridové snowboardy bývají širší a méně točivé. Délka snowboardu by měla být po bradu a delší.

Allmountain snowboardy (FS/FR)

je označení, které často výrobci udávají u univerzálních snowboardů vhodných současně pro freestylové i freeridové ježdění.

Konstrukce snowboardů

Jádro

může být jedno ze tří typů: pěnové (nejnižší kvalita, se změnou teploty mění svoje vlastnosti, vyrábí se vstřikem pěny do formy s předem připravenými konstrukčními prvky), kombinace pěny se dřevem (RIM technologie, stejný postup výroby s přidanými dřevěnými vlisy pro lepší vlastnosti, pro levnější snowboardy) a dřevěné (nejkvalitnější, nejlepší vlastnosti, vyfrézování jádra a lepení pod tlakem).

Skluznice

se dělí do dvou základních typů: extruded (levnější, absorbuje méně vosku a je měkčí) a sintered (dražší, díky pórům lépe saje vosk a je tvrdší).

Laminát

se dává okolo jádra pro zvýšení pevnosti a pružnosti. Základní dělení je na biaxiální a triaxiální, pro zlepšení vlastností se přidává carbon a kevlar.

Horní vrstva (top sheet)

je vyrobena z polyesteru nebo polyethylenu, tiskne se na ní design snowboardu.

Hrany

skluznice jsou z kovových materiálů, nejkvalitnější hrany jsou z nerezu.

Nejdůležitější údaje u snowboardů

Délka snowboardu

se určuje podle stylu jízdy a výšky jezdce.

Minimální šířka

je závislá na velikosti nohy jezdce.

Rádius

ovlivňuje, na jak velkém úseku dokážete zatočit. Čím je rádius menší, tím je prkno točivější a naopak. U lepších snowboardů bývá progresivní rádius, složený ze dvou nebo tří vykrojení, pro lehčí zahájení oblouku nebo pro akceleraci při vyjíždění z oblouku.

Doporučená váha

jezdce udává váhu, pro kterou je daný typ snowboardu určen.

Jak vybírat SNB oblečení

Parametry technického oblečení

S nákupem zimní bundy rozhodně nečekejte na první sníh. Skutečné vlastnosti všech našich bund totiž oceníte nejen na kopci, ale i ve městě. Právě při počasí, kdy chvíli prší a chvíli zase sněží nebo fouká vítr, se v ní budete cítit jako doma v obýváku. Díky skvělým vlastnostem membránových a zátěrových vrchních materiálů Vás bundy chrání před sněhem, vodou, větrem a zároveň umožňují odvádění potu na povrch bundy. Samozřejmě vrchní materiál nestačí, důležitý je také pohodlný střih, podlepené švy, větrání v podpaží a na zádech, protisněhové pásy na těle a v rukávech a spoustu dalších vychytávek. To samé platí i pro snowboardové kalhoty. Důležité je si uvědomit, že na první pohled mohou bundy nebo kalhoty vypadat stejně, ale jejich cena se díky použitým materiálům a technickým prvkům může lišit až několikanásobně. Výhody kvalitního oblečení oceníte až v dešti, sněhu a při sportu, kdy jeho vlastnosti zůstanou zachovány několik sezón. Více informací o tom, jak správně vybrat bundu naleznete na www.templestore.cz

Funkční systém a materiály

Funkční systém oblečení obsahuje tři vrstvy. Sací spodní vrstva přímo na těle (termoprádlo) izoluje a odvádí vlhkost. Druhá izolační vrstva převážně z fleece materiálu s nízkou hmotností funguje jako výborný tepelný izolant. Ochranná vrchní vrstva (bunda, kalhoty) musí plnit několik funkcí najednou: chránit proti větru, vodě a přitom si udržet pružnost i v mrazech. Na vrchní materiál u snowboardových bund a kalhot se používají dva druhy materiálů – membránové a zátěrové. Membránové jsou mnohem kvalitnější, protože k vrchnímu materiálu je natavená membrána, která dodává materiálu potřebnou nepromokavost a prodyšnost. Zátěry se používají u levnějších bund, kdy materiál je pouze napuštěn impregnací, tudíž udávané hodnoty nepromokavosti a prodyšnosti nevydrží tak dlouho jako u membránových a dochází zde dříve ke zhoršení těchto vlastností.

Parametry materiálů

Parametry materiálů se hodnotí hlavně podle nepromokavosti a prodyšnosti.

Nepromokavost

Výška vodního sloupce na dm2 materiálu, při kterém začne materiál propouštět vodu.

Prodyšnost

Množství páry, kterou metr čtvereční materiálu propustí za 24 hodin.

 

Více na:  www.templestore.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

XEvil will crash worldwide internet

(MashaFug, 14. 12. 2017 2:55)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.